تبلیغات
توضیح در مورد هر آنچه که می خواهید - مصاحبه كوتاه با استاد شجریان
توضیح در مورد هر آنچه که می خواهید
مصاحبه كوتاه با استاد شجریان [عمومی , ]"محمدرضا شجریان" از همان لحظه که پا به خانه ی موسیقی گذاشت ، ولوله و هجوم جمعیت رو به فزونی نهاد . به نحوی که گاه استاد در لابه لای جمعیت گم می شد.! همین هجوم سبب شد تا وی به یکی از اتاق های در بسته رفته و از طریق پنجره برای علاقه مندان موسیقی ، قبض کمک به زلزله زدگان بم را صادر کند . امضای وی نقش بند قبضی بود که در پس زمینه ی آن "ارگ بم" و پرتره ی زنده یاد "ایرج بسطامی" قرار داشت . در فاصله ی این امضاءها یکی دو تن از علاقه مندانش که صفی طویل را در پشت در شکل داده اند به داخل می آیند و عرض ارادتی کرده و سپس می روند .


استاد شجریان : "توجهات مردم ، درخت هنر را آبیاری می کند "
= استاد ! ابتدا درباره ی فاجعه ی بم بگویید و این که چه انگیزه ای سبب شد تا در چنین برنامه ای شرکت کنید ؟
+ همه ی ما در غم از دست رفتگان بم عزا داریم ، به خصوص جامعه ی موسیقی و مرگ ایرج بسطامی از جمله شاگردان خوبم را از دست دادم . در این چند روزه وقتی شور و شوق و خدمات مردم را دیدم ، اشک شوق در چشمانم جمع شد . این مردم نشان دادن که اصالت انسان ایرانی بودن خود را حفظ کرده اند . همین شور و شوق سبب شد تا من نیز به شوق آیم و به این جا آمده تا هر چند گام کوچکی را در این راه بردارم و برگ سبزی را تقدیم مردم زجر کشیده ی بم کنم .

= نظر شما درباره ی علاقه مندان موسیقی چیست ؟
+ این مردم همیشه ما را خجالت زده کرده اند . حضور پر شور و نفسهای گرم آنها است که به ما این انرژی و حرکت را می دهد که در این مسیر گام برداریم . از زمانی که به خانه ی موسیقی آمدم ، تا به الآن ازدحام به گونه ای است که خیلی ها نتوانسته اند به داخل راه پیدا کنند .
= از زنده یاد ایرج بسطامی برای ما بگویید ؟
+ مرحوم بسطامی سال ١٣٥٩ به منزل ما آمد و آواز خواند و من دیدم که بسیار خوب می خواند و با استعداد است . حدود شش سال با من کار کرد و دوره های آوازی را با من تمام کرد و تا اواسط دوره ی عالی هم با ایشان کار کردیم .چند سال قبل هم ، بعد از وقفه ای چند ساله آمدند و ٥/١ سال فراگیری ظرافت ها و دقایق آواز خوانی را ادامه دادند .
= آیا زمان و مکان کنسرت شما مشخص شده است ؟
+ بله . قرار است در روزهای ٢٤ ، ٢٥ و ٢٦ دی ماه در تالار وزارت کشور کنسرتی به نفع زلزله زدگان بم اجرا کنیم که در این کنسرت علاوه بر اجرای قطعات کنسرت های اخیرم با آقایان علیزاده ، کلهر و همایون غزل های آواز را مناسب این روزها انتخاب خواهم کرد .
= چند روز قبل چند تن از اعضای خانه ی موسیقی پیشنهاد دادند که عواید جمع آوری شده از کمک علاقه مندان به زلزله زدگان بم و کنسرت شما و آقایان علیزاده صرف بازسازی یک مجموعه ی فرهنگی و یا تالاری در شهرستان بم به نام زنده یاد بسطامی شود .خود شما چه نظری دارید ؟
+ من هم در این فکر بودم که تالار و مجموعه ی فرهنگی ماندگار را در این شهر به یاد ایرج بسطامی و با همین کمک هایی که مردم می کنند اختصاص دهند که امیدوارم با کمک مردم فرهنگ دوست و عاشق موسیقی این کار صورت بگیرد .
= وسخن آخر؟
+ درخت هنر را توجهات مردم آبیاری می کند و بس .نوشته شده توسط مهرداد در  دوشنبه 28 شهریور 1384 و ساعت 03:09 ق.ظ
ویرایش شده در - و ساعت -

() نظر
       
وبلاگ من
  وبلاگ من
  ایمیل من
    

[yahoo]
بایگانی

 نویسندگان

مهرداد (17)


موضوعات

عمومی (17)


 آرشیو

شهریور 1384 (17)


صفحات

لینكستان

  سینما فردین و صدای ایرج

لینكدونی
سینما فردین و صدای ایرج (-)
آرشیو لینكدونی
جستجو
جستجو در بلاگ


خبرنامه

آمار وبلاگ
بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
كل نظرها :
كل بازدید ها :
افراد آنلاین : [Online]
ایحاد صفحه : -
قالب توسط :صابر كردستانچی